Czym jest metateza olefin?

Metateza olefin jest reakcją chemiczną, w której cząsteczki zawierające wiązanie podwójne pomiędzy atomami węgla, zwane również olefinami, wymieniają między sobą podstawniki czego skutkiem jest powstanie nowych produktów o wyższej wartości.

 

 

Szerokie spektrum zastosowań reakcji metatezy olefin oraz jej znaczenie, zarówno w badaniach jak i w przemyśle, zostało zauważone tuż po wynalezieniu pierwszych katalizatorów pozwalających na przeprowadzenie tej transformacji. Rezultatem ogromnego postępu w chemii, jaki dokonał się dzięki rozwojowi metatezy olefin, była przyznana w 2005 Nagroda Nobla, którą otrzymali prof. Grubbs, prof. Chauvin oraz prof. Schrock za „rozwój metody metatezy w syntezie organicznej”.


„Metateza jest stosowana każdego dnia w przemyśle chemicznym, przede wszystkim do rozwoju nowych leków oraz zaawansowanych plastików. Dzięki pracy i badaniom laureatów, opracowane zostały nowe metody syntetyczne, które są bardziej wydajne (krótsza ścieżka syntezy, mniejsze zużycie surowców oraz mniejsza ilość generowanych odpadów), łatwiejsze w użyciu (katalizatory stabilne na powietrzu, aktywne w temperaturze pokojowej i pod ciśnieniem atmosferycznym) oraz bardziej przyjazne środowisku (kompatybilne z nieszkodliwymi rozpuszczalnikami, zmniejszona ilość niebezpiecznych produktów ubocznych). ”

Komunikat prasowy Nagordy Nobla

Rodzaje reakcji metatezy

reakcja metathesis

Czym wyróżniają się produkty Apeiron?

Odporność na etylen

Opracowane przez nas katalizatory z ligandami CAAC są wyjątkowo odporne na etylen, dzięki czemu znakomicie sprawdzają się w zastosowaniach przemysłowych.

Etenoliza

Etenoliza długich łańcuchów estrów kwasów tłuszczowych zachodzi przy bardzo niskich załadunkach katalizatora, co umożliwia opracowanie wydajnych i ekonomicznych procesów wielkotonażowych.

Hydrofilowość

Katalizatory rozpuszczalne w wodzie pozwalają na syntezę polipeptydów, modyfikację DNA i mRNA oraz na syntezę specjalistycznych polimerów.

Usuwanie rutenu

Metodologia usuwania pozostałości kompleksów metali przejściowych w dużej skali, do poziomu poniżej 10 ppm zgodnego z regulacjami GMP.     

Stabilne formulacje

Formulacje do polimeryzacji metatetycznej z otwarciem pierścienia z okresem trwałości aż do 6 miesięcy.

Unikalne właściwości

Nasze układy katalityczne pozwalają na syntezę polimerów pozbawionych zapachu monomeru, co pozwala na ich zastosowanie w produkcji elemntów kabin samochodowych.

Korzyści płynące z zastosowania technologii metatezy olefin

„Najtańsza i najlepsza metoda do produkcji substancji czynnej ”

Firma farmaceutyczna produkująca
leki nowej generacji

“Zastąpienie stalowych części czterokrotnie lżejszymi komponentami polimerowymi pozwala na zmniejszenie śladu węglowego”

Firma z sektora automotive
produkująca komponenty polimerowe

„Możliwość wytwarzania specjalistycznych produktów chemicznych z surowców pochodzenia roślinnego”

Firma produkująca specjalistyczne
biochemikalia z olejów roślinnych

 

Patrząc w przyszłość

Nasza technologia została opracowana by dostarczać kompleksowe rozwiązania służące do produkcji zarówno nowych, jak i znanych związków chemicznych w sposób ekonomiczny i przyjazny dla środowiska. 

Naszą ambicją jest bycie liderem technologii metatezy olefin, będącym sprawdzonym i wiarygodnym dostawcą katalizatorów do wielu sektorów przemysłu chemicznego.

 

Twórz przyszłość razem z nami!

Napisz do nas