Aktualności

Powrót
16/11/2022

Nowa publikacja o metatezie olefin w przepływie

W Angewandte Chemie pojawiła się nowa publikacja o metatezie olefin w przepływie. Chcielibyśmy podzielić się z Wami kilkoma spostrzeżeniami. Dr Marc Mauduit i jego współpracownicy wykonali świetną pracę,  opisując  kluczowe wyzwania w tym obszarze:
1. Osiągalność metatezy w przepływie.
2. Koszt katalizatora.
3. Termodynamika reakcji.
4. Selektywność reakcji.

Wszystkie powyższe aspekty są bardzo istotne, jednak my chcielibyśmy skupić się na trzecim – termodynamice. Jak zaznaczyli autorzy: metateza olefin jest procesem równowagowym, więc pojawianie się niepożądanego produktu ubocznego, etylenu, przyczynia się do obniżenia jej wydajności.

Rzeczywiście, w większości przypadków etylen musi być skutecznie usuwany w trakcie reakcji w celu uzyskania  wysokiego TON (turn-over number) katalizatora. i zapewnienia   ekonomiki procesu. Niezwykle istotne są tu również zagadnienia środowiskowe czyli  usuwanie etylenu zgodnie z normami bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Wielu naszych klientów zauważyło ten problem nawet w konwencjonalnych procesach wsadowych, więc można sobie wyobrazić, że w systemach zamkniętych, takich jak reakcja w przepływie z ograniczoną przestrzenią nad roztworem, ma to jeszcze większe znaczenie.

Apeiron odpowiedział na ten problem projektując reaktor rurka w rurce (tube-in-tube), gdzie etylen jest zasysany do wewnętrznej przepuszczalnej rury podłączonej do linii próżniowej.

Tube in tube reactor

(Rys. 1. Reaktor rurka w rurkę, źródło: link)

Kolejne skuteczne rozwiązanie zostało opracowane przez światowego lidera reakcji w przepływie, firmę Snapdragon. Ich to system wykorzystuje półprzepuszczalną membranę, składającą się z perfluorowanego polimeru pokrytego odporną chemicznie warstwą mikroporowatą. Umożliwia on selektywną infiltrację etylenu.

Zachęcamy do zapoznania się z całym artykułem tutaj

W Apeiron Synthesis pracujemy nad ciągłymi i pół ciągłymi procesami metatezy, które mogą rozwiązać te problemy. Jeśli więc myślisz o skalowaniu procesu metatezy, skontaktuj się z nami!